top of page

Trening pamięci dla Seniora

Techniki pamięci znane są już od starożytności, wzbudzały one podziw u ludzi w czasie długich wystąpień publicznych. Dziś zwracamy się do tych sposobów zapamiętywania nie dlatego, że chcemy zostać mówcami, ale że dłużej żyjemy i co raz więcej ludzi osiąga wiek, w którym pamięć zaczyna zawodzić.

Jeszcze do końca XIX w. przeciętna długość życia kobiet nie przekraczała 40 lat a jedyną rolą kobiety było wydanie na świat potomstwa. W XXI w. dzięki postępowi medycyny średni wiek wydłużył się do 80 lat.

Specjaliści zajmujący się badaniem mózgu twierdzą:

~ prof. Marian Diamond - “jeżeli system nerwowy nie otrzymuje wielu bodźców, nie ma się co dziwić, że człowiek szybko staje się starcem” ( jest przeciwna domom starców, gdzie nie dba się o stymulację mózgu).

~ prof. Yaakov Stern - twórca pojęcia rezerwa poznawcza - przewiduje, że gdy osoby dbające o intelekt osiągną podeszły wiek mniej z nich będzie cierpiało na demencję (albo objawy choroby Alzheimera będą mniej dotkliwe).

~ prof. Manfred Spitzer - mózg rośnie wraz z zadaniami, tymczasem technologie cyfrowe zwalniają człowieka z intelektualnego wysiłku. Z jego badań wynika, że nadużywanie mediów cyfrowych prowadzi do obniżenia sprawności mózgu, dając objawy typowe dla demencji.

 

Cel zajęć

~ zainteresowanie słuchaczy troską o swój mózg poprzez ćwiczenia pamięci z wykorzystaniem mnemotechnik 

~ sprawdzenie jak znajomość ich zwiększa naszą skuteczność 

~ zapewnienie sobie lepszego samopoczucia i lepszej pamięci

sdzp-jmorawiec-czestochowa-trening_pamie

Program

W programie mnemotechniki:

~ rzymski pokój

~ metoda haków

~ łańcuchowa metoda skojarzeń

~ metoda słowa-klucza

~ metoda pierwszych liter

~ metoda par skojarzeń

~ mapa myśli

~ system cyfrowo-literowy

~ zapamiętywanie imion, nazwisk

Materiał treningowy to wybrane tematy z literatury, historii, geografii, biologii, języków obcych, treści z życia codziennego (do wykorzystania przy zapamiętywaniu głównych wątków wystąpienia/wykładów, dat, adresów, numerów telefonów, listy zakupów czy… pomocy wnukom w odrabianiu lekcji) i propozycje słuchaczy.

By przez dłuższy czas zachować skupienie mnemotechniki przeplatane byłyby ćwiczeniami myślenia twórczego, a do zaangażowania w wykonywanie ćwiczeń wykorzystane obok - luźnej rozmowy, gier integracyjnych i zwykłej kartki papieru (+/-) nowe technologie.

sdzp-j-morawiec-czestochowa-seniorzy.png
bottom of page