Nad tym warto się zastanowić
- JOLANTA MORAWIEC
- 30 maj 2014
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 11 kwi 2023
ćᴉʍouɐʇsɐz ęᴉs oʇɹɐʍ ɯʎʇ pɐN
Zniechęcenie blokuje działanie. Dlaczego? Bo zniechęcenie to stan słabego pobudzenia.
Antidotum na to będzie wprowadzenie się w stan silnego pobudzenia, może to być np. bieganie lub włączenie muzyki.
! Warto się zastanowić, co może kryć w sobie muzyka... TUTAJ , czyli backmasking w muzyce
! Zobacz też TUTAJ o częstotliwości 432 Hz vs 440 Hz
"Duchowe życie mózgu" Kenneth M. Heilman, Russell S. Donda:
Muzyka ma dużą moc wzbudzania uczuć.
W 1722 r. francuski kompozytor Jean-Philippe Rameau stwierdził ("Traktat o harmonii"), że skala durowa najlepiej pasuje do muzyki wyrażającej wesołość, radość, wzniosłość lub majestat, a tonacje molowe: rzewność, smutek, żałobę.
Brenda Milner odkryła, że pacjenci po usunięciu płata skroniowego prawej półkuli mózgu tracą umiejętność rozpoznawania melodii i tembru. Usunięcie płata skroniowego lewej półkuli mózgowej nie miało wpływu na te zdolności.
Czy pieśni religijne odgrywają jakąś rolę w przywiązaniu do religii?
Keith Jeffries ze współpracownikami przeprowadził badanie na temat tego co się dzieje w mózgu, gdy ludzie śpiewają. Zaobserwowano u śpiewających zwiększony przepływ krwi w jądrze półleżącym, będącym częścią układu nagrody. Sugeruje to, że śpiew, podobnie jak np. kokaina, aktywuje układ nagrody, co prowadzi do jakiejś formy uzależnienia.
Psychologowie behawioralni wykazali, że zachowania, które są losowo wzmacniane i nagradzane, mają skłonność do utrzymywania się.
Przykład: grasz w tenisa, od czasu do czasu zdarza Ci się dobre uderzenie. Wspomnienie tego udanego uderzenia jest nagrodą, by w kolejnym tygodniu znów pojawić się na korcie po więcej.
Niektóre modlitwy są wysłuchiwane. Okazjonalne spełnienie naszej prośby, może być formą losowego wzmocnienia i może pobudzić sieć jądra półleżącego.