Stres na egzaminie
- JOLANTA MORAWIEC
- 19 lis 2018
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 12 lis 2022
ǝᴉuᴉɯɐzɓǝ ɐu sǝɹʇS
Zanim stwierdzisz po egzaminie, znałam materiał, ale tak się stresowałam, że miałam "pustkę" w głowie, pomyśl czy ta "pustka" nie była też przed egzaminem.

W takich wypadkach

Możesz twierdzić, że sekwencja zdarzeń była następująca:
* znałam materiał przed egzaminem -> poczułam niepokój - pojawiła się "pustka" w głowie, tymczasem rzeczywista sekwencja mogła być inna:
* nie przygotowałam się solidnie do egzaminu -> uświadomiłam sobie to od razu, gdy zobaczyłam pytanie -> poczułam niepokój, "pustkę" w głowie.
Zakładanie, że przyczyną "pustek" w głowie na egzaminach jest stres może prowadzić do bierności w stosunku do nauki: "Po co się uczyć skoro, na egzaminie tak czy inaczej będę mieć pustkę w głowie?"
Okazywanie nadmiernego zdenerwowania może być też swego rodzaju asekuracją, aby ewentualne niepowodzenie przypisać nerwom, a nie brakom w przygotowaniu się do egzaminu.
Znajomość poniższych wskazówek nie wpłynie prawdopodobnie na zmniejszenie zdenerwowania, weź jednak pod uwagę, że zniknie ono, jeśli po przeczytaniu pytań stwierdzisz po prostu, że jesteś w stanie na nie odpowiedzieć.
Zdając egzamin testowy:
Przeczytaj uważnie wskazówki wstępne.
Przeczytaj cały test, zorientujesz się jakiego typu pytania występują i co sprawi ci trudność.
Odpowiedz najpierw na łatwiejsze pytania.
Zanim ustalisz właściwą odpowiedź, przeczytaj powtórnie pytanie, aby być pewnym, że je dobrze zrozumiałeś.
Nie zgaduj odpowiedzi, dopóki nie będziesz miał przekonania, że że twój wybór jest prawidłowy.
Kojarz pytanie jedno z drugim, z treścią podręcznika, unikaj natomiast posługiwania się potocznymi wiadomościami zaczerpniętymi, np. z gazet. Pamiętaj, że test służy do sprawdzenia stopnia opanowania wiadomości z wykładów i literatury.
Wpisuj odpowiedzi dokładnie.
Znajdź czas, aby móc przejrzeć powtórnie test, aby wychwycić ewentualne opuszczenia i błędy.