Skuteczne czytanie
ǝᴉuɐʇʎzɔ ǝuzɔǝʇnʞS
Czytanie powoli i wszystkiego w takim samym tempie nie oznacza lepszego zrozumienia.
Jeśli czytamy słowo po słowie, tekst jest bardzo podzielony i na końcu lektury mało albo nic z tego nie rozumiemy. Tak czytając łatwo o rozkojarzenie, bo jeśli mózg czeka na kolejne słowa dopuszcza inne myśli, łatwo o zniechęcenie, można porzucić dalsze czytanie, gdy natrafi się na niezrozumiałe słowo.
Nie czytamy wszystkiego w takim samym tempie.
Różnice wynikają z zainteresowań, potrzeb i nawyków. Sprawny czytelnik wie jak dostosować szybkość do zrozumienia (trudność tekstu, wiedza na dany temat), do rodzaju treści (powieść, poezja, komiks, prasa), do celów (uczyć się, bawić, fantazjować, relaksować).
Trening czytania wykracza poza dzieciństwo i może się nigdy nie skończyć.
Wiedza, którą zdobywamy, zdobywamy m. in. przez czytanie.
~ Czytanie daje nam niezależność w myśleniu: mamy wiedzę, nowe pomysły, argumenty.
~ Poszerza nasze słownictwo, jesteśmy precyzyjni w tym co chcemy innym przekazać na piśmie, w mowie.
~ Rozwija nas; ponieważ cała wiedza znajduje się w tekstach mamy możliwość zdobycia wiedzy na każdy temat.
~ Czytanie... to doskonała szczepionka przeciwko nudzie.
Czytanie to najważniejsza "funkcja życiowa".
Począwszy od V klasy szkoły podstawowej człowiek przestaje udoskonalać swój sposób czytania. W związku z tym czyta wolno, przeciętnie ok. 200 SNM. Może zaś czytać po pewnej wprawie ok. 500 SNM, rozumiejąc i zapamiętując treść lepiej.
Czytając wolno, oko zatrzymuje się na każdym słowie. Czytanie w sposób "słowo-słowo-słowo" stanowi zły nawyk. Zwiększenie szybkości czytania polega na "ogarnianiu" wzrokiem od razu kilku słów jednym rzutem oka. W ten sposób czytamy szybciej (oko zatrzymuje się rzadziej), oraz lepiej rozumiemy (do naszej świadomości dochodzą od razu całe jednostki myślowe, a nie poszczególne słowa, które dopiero należy ze sobą połączyć).
Ćwicząc szybkość czytania należy nie wracać, do przeczytanych już słów. Często czyta się wolniej nie tylko z powodu nawyku "słowo-słowo-słowo", lecz także dlatego, że czyta się te same słowa po dwa lub trzy razy. Jeśli tak się dzieje przy tekście o małym stopniu trudności, może to świadczyć, że czytający nie skupia uwagi na tym co robi.
Należy czytać tylko oczami, tj. nie wymawiać czytanych słów. Nie można ogarniać wzrokiem od razu kilku słów, jeśli przy czytaniu każdego z nich poruszają się struny głosowe.
Wreszcie po przeczytaniu pewnej partii tekstu warto zrobić w pamięci krótki przegląd zawartych w tekście myśli, by nie było tak, że zwracając uwagę na szybkość czytania, zapominamy o treści.
Są pewne teksty, które czytając trzeba więcej zastanawiać się niż przy czytaniu innych. Wtedy lepiej czytać wolno.