Przed egzaminem
ɯǝuᴉɯɐzɓǝ pǝzɹꓒ
Emocje mają wpływ na naszą pamięć. Panika, jaką odczuwamy w czasie egzaminu, sprawi że nie będziemy mogli niczego sobie przypomnieć. Jeśli chce się więc dobrze wypaść na egzaminach, trzeba się do nich przygotować.
Jak zauważył ponad dwieście lat temu Samuel Johnson: "To co jest napisane bez wysiłku, jest czytane przeważnie bez przyjemności".
Zacznij się uczyć na długo przed egzaminem.
Być może uważasz, że lepiej będzie tuż przed egzaminem za jednym razem, kilka godzin posiedzieć?
Otóż rozłożenie nauki w czasie jest potrzebne, by zrozumieć wzajemne zależności i by umysł mógł odpocząć.
Jeśli za późno zabierzesz się do pracy i pójdziesz na egzamin z pustą głową, nie licz na szczęście i dobry wynik. Jak powiedział Benjamin Franklin: "Pusta torba nie może stać". Na ile torba jest wypełniona - inaczej mówiąc na ile pewnie Ty stoisz, zależy od tego ile się uczyłeś.
Zdrowy rozsądek podpowiada, że jest też więcej czasu na powtórki.
Zalety powtarzania dostrzeżono już w 1860 roku, angielski filozof George H. Lewes zauważył: "Ucząc się nowego języka, gry na instrumencie muzycznym albo wykonując ruchy do jakich się nie przywykło, czuje się wielką trudność, bo ścieżki którymi muszą przejść wszystkie doznania, jeszcze nie zostały wytyczone; gdy tylko jednak częste powtarzanie przetrze szlak, owa trudność znika, a działanie staje się tak odruchowe, że można je wykonywa nawet wtedy, gdy umysł jest zajęty czymś innym".
Jeśli materiał do zapamiętania jest o obiętości kilkunastu stron:
Na początku należy przeczytać rozdział w całości. Czytamy z tzw. "nastawieniem na zapamiętanie". Następnie nie zaglądając do książki trzeba powtórzyć z pamięci krótko treść przeczytanego rozdziału.
Czytamy drugi raz, podkreślając najważniejsze informacje. Bezpośrednio po tej czynności należy wykonać krótką notatkę. Na marginesie napisać te informacje, które należy bezwarunkowo zapamiętać (nazwy, daty, pojęcia). W tej części pracy należy sobie także przypomnieć/przeczytać notatki z wykładów.
Po kilkuminutowej przerwie należy powtórzyć własnymi słowami treść rozdziału. Po powtórzeniu zaglądamy do notatki/podręcznika i powtarzamy jeszcze raz, zwracając uwagę na materiał zapomniany.
Następna powtórka powinna być zrobiona po kilku godzinach, w czasie których najlepiej byłoby zajęcie się przedmiotami możliwie najbardziej kontrastującymi z danym przedmiotem, co istotne trzeba ją zacząć od razu od przypomnienia sobie i powtórzenia, nie zaś od czytania notatki. Ta powtórka powinna być jedną z ostatnich prac umysłowych przed snem.
Jeszcze jedno powtórzenie powinno być następnego dnia rano. Wtedy zaczynamy tylko od przejrzenia rozdziału/notatki. Dopiero po tej czynności należy zrobić powtórkę.
Aby zapamiętać informacje trwale konieczne jest wykonanie aktywnych powtórzeń w odstępach 3-4 dniowych.
...i operowanie aktywnie nabytymi informacjami w różnych kontekstach.