Wady uwagi
ᴉɓɐʍn ʎpɐM
Uwagę utrudniają:
STRES
POŚPIECH
ZNUŻENIE
PRZEŁADOWANIE
NIEZROZUMIAŁOŚĆ
WZGLĘDNA SŁABOŚĆ SYGNAŁÓW
ZAABSORBOWANIE CZYMŚ INNYM
NIEWŁAŚCIWE NASTAWIENIE
Stres. Czynnik wywołujący stres tak bardzo absorbuje uwagę, że nie "wystarcza" jej na odbiór innych, ważnych sygnałów czy informacji, np. grupa mająca skończyć projekt "na dziś" poganiana przez lidera nie uwzględnia dość istotnego szczegółu zmienionego w ostatniej chwili.
Pośpiech. Uczeń śpiesząc się na spotkanie z kolegami, tłumaczy się, że myślał, że odrobił wszystkie zadania, a jedno pominął.
Znużenie występuje szybciej przy pracy monotonnej, w hałasie, np. w laboratorium, gdy student obserwuje dzień po dniu przebieg procesów, nie trudno o zagapienie się.
Przeładowanie. Rozproszenie uwagi: "Musiałam pilnować i tego, i tego, czytaj: robiłam wszystko na raz nic dziwnego, że zamiast do Ciebie wysłałam maila na inny adres".
Niezrozumiałość. Uczeń otrzymał dwa polecenia, jedno całkiem jasne, drugie - uzupełniające, którego nie zrozumiał i "puścił mimo uszu", w rezultacie popełnił błąd, dokonał obliczenia nie tak jak powinien i odebrano mu połowę punktów.
Względna słabość sygnału.
- Dlaczego nie przyszłaś?
- Dzwoniłam, że się spóźnię, ale nikt nie odbierał...
- Telefon był w drugim pokoju, a przy takim gwarze nie było słychać.
Zaabsorbowanie czymś innym. Plastyk skupiony na swoim plakacie nie słyszy uwagi drukarza o braku odpowiedniej farby. Student zagapiony na śliczną koleżankę nie poświęca należytej uwagi słowom wykładowcy, który tłumaczy coś ważnego.
Niewłaściwe nastawienie. Zauważamy, zapamiętujemy i komentujemy, przede wszystkim to, co oceniamy jako istotne, a to co wydaje nam się istotne zależy od zebranych wcześniej informacji, np. gdy w nowej dla mnie okolicy zauważyłam bujną roślinność, to dalej podczas całego tam pobytu zwracam uwagę tylko na nią.
Przykład wpływu nastawienia obrazuje pewien eksperyment:
Dwie grupy studentów miały zbadać zdolność szczurów do uczenia się. Jednej grupie powiedziano, że dostała inteligentne szczury, drugą uprzedzono, że będzie pracować z "głupimi" szczurami. Chociaż wszystkie szczury, były jednakowe - zespół pracujący z "mądrymi" stwierdził szybsze ich postępy.
Mamy skłonność do uwzględniania tych informacji, które potwierdzają nasze poglądy, są zgodne z naszymi postawami.
Zobacz na YT:
Jak znaleźć harmonię w świecie pełnym bodźców? Zmagasz się z nałogami? MUSISZ ZOBACZYĆ! Anna Lembke