top of page

O planowaniu, ustalaniu celów

Zaktualizowano: 11 kwi 2023

ʍoๅǝɔ nᴉuɐๅɐʇsn ʻnᴉuɐʍouɐๅd O

W planowaniu nie należy przeceniać własnych możliwości.

Lew Tołstoj w Dziennikach, 17.04.1847 r. tom 1, pisze:

"Jaki będzie cel mego życia na wsi w ciągu dwóch lat?

1. Przerobić cały zakres nauk prawniczych, potrzebny do końcowego egzaminu na uniwersytecie.

2. Przerobić medycynę praktyczną i część teoretycznej.

3. Opanować języki: francuski, niemiecki, angielski, włoski i łaciński.

4. Zapoznać się z rolnictwem zarówno teoretycznym, jak i praktycznym.

5. Przerobić historię, geografię i statystykę.

6. Przerobić matematykę, kurs gimnazjalny.

7. Napisać rozprawę naukową.

8. Osiągnąć średni stopień doskonałości w muzyce i malarstwie.

9. Ustanowić reguły.

10. Zdobyć pewne wiadomości z nauk przyrodniczych.

11. Sporządzić konspekty z wszystkich przedmiotów, które będę przerabiał."

Takie mało realne plany nie mobilizują człowieka. Lepiej planować mniej.

Jeśli wykona się więcej, niż zostało zaplanowane wzrasta wiara we własne siły i stanowi dużą motywację dla dalszej pracy.


Zasady dotyczące planowania:

  1. Zasada 60/40. Planując zadania nie bierz na siebie od razu zbyt dużo, uwzględnij tylko 60% dostępnego czasu, pozostałe 40% przyda się na niespodziewane czy trudne czynności. Zastosowanie takiej proporcji pozwoli ograniczyć stres, który często towarzyszy nam, gdy się spieszymy, gdy mamy za dużo "na głowie".

  2. Wyeliminuj zakłócenia. Gdy ciągle cię coś rozprasza i nie możesz dokończyć rozpoczętej pracy zaplanuj sobie, np. określoną godzinę na sprawy ważne, czas tylko dla Ciebie, wyłącz telefon.

  3. Ustal priorytety. Zaczynaj każdy dzień od list spraw do wykonania. Zawsze są zadania ważne i mniej ważne, pilne i mniej pilne. Pomyśl, które z nich musisz zrobić w pierwszej kolejności. To usprawni Twoją codzienną pracę i będzie cennym doświadczeniem w kontekście planowania w dłuższej perspektywie.

  4. Zasada systematyczności. Nie da się wszystkiego zrobić na raz. Systematyczność to podstawa, bez niej wszystko traci na znaczeniu. Nawet jeśli na Twojej drodze pojawią się trudności, każdy plan musi być konsekwentnie realizowany krok po kroku. Pracuj systematycznie, nic nie odkładaj na później.

  5. Powiedz stop "pożeraczom czasu", np. wielogodzinnemu przeglądaniu internetu, czynność ta zajmuje czas a nie przyczynia się do realizacji postanowień z planu.


Gdybyś miał/a problem z motywowaniem się do działania. Kilka wskazówek:

  1. Zastanów się, co Cię powstrzymuje. Czy to jest lęk, że sobie nie poradzisz, że źle wypadniesz w oczach innych? Czy to jest obniżony nastrój z powodu jakiś kłopotów? Czy to brak wystarczającej ilości informacji, na dany temat, z którym przyszło Ci się zmierzyć?

  2. Pamiętaj, że lepsza jest motywacja wewnętrzna niż zewnętrzna. Zastanów się, co dobrego dla siebie możesz wyciągnąć z tego, co masz zrobić, np. nauczysz się czegoś nowego. Niech nie będzie to nagroda zewnętrzna, typu dobre stopnie.

  3. Nie odkładaj rozpoczęcia pracy. Zacznij już dziś i zrób tyle ile jesteś w stanie. Nawet jeśli nie uda Ci się zakończyć w danym dniu, to co zaczęłaś dokończysz w innym terminie. Ważne, że zrobiłeś/aś pierwszy krok.

  4. Jeśli koncentrujesz się na trudnościach, najpierw ustal co masz zrobić, a później - jak. Staraj się wymyślić jak najwięcej sposobów na rozwiązanie danego problemu, rozważ dobre i złe strony każdego rozwiązania i wybierz najlepsze.

  5. Nie zniechęcaj się, gdy widzisz jak dużo pracy przed Tobą. Podziel zadanie na części, przecież ucząc się, np. języka obcego nie wkuwasz od razu wszystkich słówek ze słownika, tylko zapamiętujesz je stopniowo podczas danego tematu.

  6. Zrób listę, ułóż od najłatwiejszych do najtrudniejszych zadań i wykonaj je po kolei.

  7. Wyznacz sobie nagrodę. To pomaga przezwyciężyć trudności, zwłaszcza gdy uczysz się czegoś, za czym nie przepadasz i... motywuje do dalszej pracy. Podziel nagrody na mniejsze (za poszczególne etapy - smaczna przekąska) i większe (za wykonanie całości - wyjście do kina).

  8. Zadbaj o przerwy, żeby odpocząć. Czas przerw kontroluj, tj. ustal zawczasu kiedy je zrobisz i ile będą one trwały.

  9. Wyznacz sobie nieprzekraczalny termin. Przecież lepiej zrobić wszystko wcześniej i później mieć czas dla siebie, niż wstawać każdego dnia z poczuciem, że ma się zaległości.


Jak wykorzystać czas, czyli jak zarządzać własnym czasem? Metoda Brian'a Tracy

  1. Zanim rozpoczniesz dzień, przygotuj sobie listę rzeczy do zrobienia. Najlepiej sporządzić ją poprzedniego dnia wieczorem, żeby podświadomość mogła się nią zająć podczas Twojego snu. Może się zdarzyć, że obudzisz się z pomysłami.

  2. Kiedy zrobisz listę, zastosuj metodę ABCDE: A = „Muszę zrobić” — jeżeli nie wykonasz zadania, spotkają Cię za to poważne konsekwencje. B = „Powinienem zrobić” — jeżeli wykonasz zadanie albo go nie wykonasz, spotkają Cię za to łagodne konsekwencje. C = „Warto by było zrobić” — ani wykonanie, ani niewykonanie zadania nie pociągnie za sobą żadnych konsekwencji. D = „Do oddelegowania” — przekaż komuś innemu wykonanie zadania, żeby uzyskać więcej czasu na wypełnianie wyłącznie swoich obowiązków. E = „Do wyeliminowania” — przestań wykonywać zadania i czynności, które nie są już niezbędne dla Twojej pracy i dla osiągnięcia celów.

  3. Przejrzyj listę rzeczy do zrobienia na nadchodzący dzień i przypisz do każdej z nich literę A, B, C, D lub E. Jeżeli pozycja „A” powtórzy się na liście, uporządkuj te zadania według ważności, dopisując do nich: A-1, A-2, A-3 itd. To samo zrób z „B” i „C”. Główna zasada mówi, że nie powinieneś zabierać się do wykonywania zadania „B”, jeżeli jakieś „A” jest jeszcze nieskończone. Nie wolno Ci nigdy zajmować się rzeczą o niższej wartości, jeżeli wciąż masz do zrobienia ważniejszą rzecz.

  4. Po uporządkowaniu listy za pomocą tej metody zmuś się, żeby rano rozpocząć swój dzień od pozycji A-1, dając jej pierwszeństwo przed wszystkimi innymi.



 
 
 
Polecane posty
Ostatnie posty
Strona główna
bottom of page