Budowa mózgu
- JOLANTA MORAWIEC
- 12 mar 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 11 kwi 2023
nɓzoɯ ɐʍopnꓭ
"Myślenie o mózgu dotyczy nas wszystkich, jest to dosłownie łebska sprawa."
Zach Hall, Uniwersytet Kalifornijski
"Trzeba wiedzieć, że z mózgu samego płyną nasze przyjemności, radość, śmiech, wesołość, a także nasze smutki, ból, żałość i łzy...” Hipokrates
Dlatego musimy dbać o ochronę mózgu przed urazami.
Przypadek Phineasa Gage jest dowodem na to, że uszkodzenie płatów czołowych może wpływać na osobowość człowieka.

TEST - budowa mózgu
Czy wiesz, że relacje z drugim człowiekiem budują mózg?
1.
Wspierająca relacja uwalnia w mózgu duże ilości dopaminy, jednego z głównych neuroprzekaźników, działającego w tzw. układzie nagrody. Jest to nieporównywalne do żadnego motywatora.
2.
Oksytocyna, zwana inaczej hormonem przywiązania niweluje długotrwałe, szkodliwe działanie hormonów stresu (kortyzolu). Dzięki temu możliwa jest efektywna nauka, blokowana przy nadmiernym stresie.
3.
Dobre relacje stymulują mózg do wydzielania tzw. koktajlu szczęścia. Koktajl szczęścia to: serotonina, endorfiny, opiaty. Dzięki tym neuroprzekaźnikom odczuwamy energię do działania i pozytywne emocje. Otwierają nas na rozwój i uczenie się, i przyczyniają się do naszego rozkwitu.
4.
Doświadczenie wspierającej więzi ze strony rodzica może wpływać na wielkość hipokampu – struktury w mózgu, która odpowiada za pamięć, uczenie się i zarządzanie stresem. Dzieci, których matka wspierała je w radzeniu sobie z nieprzyjemnymi emocjami i stresem, po kilku latach miały większy hipokamp niż dzieci, które nie miały wsparcia.
PŁAT CZOŁOWY odgrywa dużą rolę w motywacji oraz w zachowaniach nastawionych na nagrodę.
Pracuje
- kiedy z wytężoną uwagą słuchasz słów wykładowcy
- wykonujesz obliczenia
- rozwiązujesz krzyżówkę
- kiedy myślisz, jak zachować się w stosunku do osoby, która obmawia cię za Twoimi plecami
PŁAT CIEMIENIOWY kontroluje czucie somatyczne.
Neurochirurg Wilder Penfield drażnił kolejne punkty płata ciemieniowego swoich pacjentów, by identyfikować odpowiadające im wrażenia dotykowe z całego ciała. W jednym miejscu płata ciemieniowego, było tak, jakby ktoś dotknął nam stopy, w innym - policzka. Taką mapę nadal stosuje się jako przewodnik po lokalizacji funkcji czuciowych i ruchowych.
PŁAT POTYLICZNY jest to mózgowy ośrodek przetwarzania wzrokowego. Uraz lub udar prawego i lewego płata potylicznego powoduje ślepotę, nawet gdy oczy pracują prawidłowo.
PŁAT SKRONIOWY zajmuje się przetwarzaniem dźwięków, w szczególności mowy. Dr Penfield odkrył, że kiedy pewne punkty były pobudzane, pacjent nagle tracił zdolność rozumienia słów.
PIEŃ MÓZGU jest to fragment mózgu, który sprawuje kontrolę nad podstawowymi czynnościami życiowymI: oddychaniem, snem, tempem pracy serca, wrażliwością na ból, przytomnością.
MÓŻDŻEK bierze udział w precyzyjnej kontroli ruchów ciała, w koordynacji i synchronizacji. Dziś neurobiolodzy, twierdzą, że odgrywa też ważną rolę w rozmaitych funkcjach poznawczych i emocjonalnych, niczym komputer, który dopracowuje myśli i emocje, podobnie jak czyni to z ruchami.
Z RDZENIA KRĘGOWEGO wychodzą 32 pary nerwów, biegnące od kręgosłupa i wnikające m. in. do rąk i nóg. Pozwalają one mózgowi wyczuwać, co znajduje się pod ludzkimi palcami i instruować palce, np. czy ma chwycić orzech, czy też odrzucić.
Dojrzewanie i rozwój mózgu w dużym stopniu przeciąga się do dorosłości - do 26 lub 27 roku życia.
Okres najszybszego rozwoju mózgu przypada na ostatni trymestr życia wewnątrzmacicznego i dwa lata po narodzinach (nazywa się to zrywem rozwoju mózgu). Obszary regulujące wyższe funkcje mózgu (emocje, kontrola emocji, myślenie, rozbudowana pamięć i język) rozwijają się ostatnie.
Nadmierne szczepienia mogą skutkować zapaleniami i obrzękami mózgu... https://tiny.pl/w6257
Comments